Stoletá válka: dlouhý boj Anglie a Francie o nárok na trůn, který změnil Evropu

Publikuje: Lenka Nová, MA — 13. 11. 2024
Zdroj: Lenka Nová - redakční text
Úvodní stránka » Světové války » Stoletá válka: dlouhý boj Anglie a Francie o nárok na trůn, který změnil Evropu

Stoletá válka, konflikt trvající přes sto let, zásadně proměnila politickou mapu Evropy. Jaké byly příčiny a důsledky této vleklé války?

Vznik konfliktu a soupeření o francouzských trůn. „Stoletá válka, která probíhala mezi lety 1337 a 1453, představuje jednu z nejdéle trvajících válek evropské historie. Její kořeny sahají hluboko do politického napětí mezi Anglií a Francií, přičemž hlavním sporem byl nárok na francouzský trůn. Konflikt byl zapříčiněn složitými dědickými vztahy mezi anglickým a francouzským panovnickým rodem. Anglický král Eduard III. se v roce 1337 prohlásil za právoplatného dědice francouzské koruny, čímž zpochybnil nároky francouzského krále Filipa VI. a rozpoutal se po střetnutí, které mělo trvat více než století,“ uvádí k tématu článek na serveru historyextra.com.

Nároky Anglie na francouzský trůn vycházely z příbuzenských vztahů mezi anglickými Plantagenety a francouzskou královskou dynastií Kapetovců. Kromě toho byly příčinou konfliktu i ekonomické a obchodní zájmy, zejména kontrola nad bohatými flanderskými textilními trhy, kde mělo Anglické království silný vliv.

První fáze války: Vítězství anglických lučištníků

První fáze války začala vítězstvím Angličanů, kteří díky svým vysoce efektivním lučištníkům dokázali porazit mnohem početnější francouzské síly. Bitva u Kresčaku v roce 1346 se stala ikonickým příkladem použití dlouhého luku, který poskytoval Angličanům výraznou taktickou výhodu. Tato bitva ukázala, že disciplinovaná armáda s moderní taktikou dokáže porazit tradiční rytířské vojsko,“ píše k tématu portál journals.uchicago.edu, který dodává, že po vítězství u Kresčaku následovalo obléhání přístavu Calais, který se stal hlavní základní pro anglickou operaci ve Francii. V roce 1356 dosáhl Eduard, zvaný Černý princ, dalšího významného vítězství v bitvě u Poitiers, kde byl zajat samotný francouzský král Jan II. Dobrý. Tato porážka přiměla Francii k jednání a vedla k podpisu mírové smlouvy v Brétigny v roce 1360, která však konflikt zcela neukončil.

Období míru a nové boje

Mírová smlouva přinesla krátkodobou Francii, ale spor mezi oběma mocnostmi nebyl definitivně vyřešen. Po smrti Eduarda III. a Černého prince se Anglie ocitla v politickém chaosu, což zahrnujeo Francii obnovit své síly. Na počátku 15. století se konflikt rozhořel znovu, tentokrát pod vedením anglického krále Jindřicha V., který zahájil invazi do Francie.

V roce 1415 došlo k bitvě u Azincourtu, kde Angličané opět využili výhod svých lučištníků a dosáhli vítězství. Francouzská šlechta utrpěla těžké ztráty, což výrazně oslabilo francouzské síly a otevřelo Anglii cestu k dobytí velkých částí severní Francie.

Jeanne d’Arc a obrat ve válce

Situace se dramaticky změnila s příchodem Jeanne d’Arc, prostě dívky, která prohlašovala, že ji vedou božské vize. V roce 1429 dokázala přesvědčit francouzského krále Karla VII., aby jí svěřil velení nad vojskem. Pod jejím vedením se Francouzi vzchopili a dosáhli vítězství v obléhání Orléansu, což se stalo zlomovým bodem ve válce.

Jeanne d’Arc se stala symbolem francouzského odporu a inspirovala vojáky k dalšímu vítězství. Přestože byla v roce 1431 zajata Burgunďany a předána Angličanům, kteří ji upálili jako kacířku, její odkaz žil dál. Francouzské síly, posílené novou morálkou, postupně vytlačily Angličany ze svých území.

Konec války a sjednocení Francie

Stoletá válka skončila v roce 1453, kdy Francouzi získali zpět kontrolu nad většinou svého území, strategicky důležitého města Bordeaux. Anglie si udržela pouze přístav Calais, který zůstal v jejích rukou až do roku 1558. Francouzská vítězství vedla k sjednocení země pod vládou krále Karla VII., což položilo základy pro centralizovaný stát a posílení francouzské monarchie.

Důsledky stoletého konfliktu pro Evropu

Stoletá válka měla dalekosáhlé důsledky pro celou Evropu. Konflikt vedl k oslabení feudalismu a posílení centrální královské moci ve Francii i Anglii. Nové vojenské taktiky a zbraně, jako byly dělostřelecké kanóny, změnily způsob vedení válek. Válka rovněž přispěla k nástupu renesance, neboť potřeba financování konfliktu vedla k rozvoji měst a obchodních cest.

Ekonomicky byla Francie válkou těžce zasažena. Země byla zpustošena a její obyvatelstvo trpělo hladomorem a nemocemi. Anglie ztratila svůj kontinentální državy, což přimělo anglickou šlechtu zaměřit se na vnitřní politiku a vedlo k občanským válkám známým jako Války růží.

Dědictví války a změny ve společnosti

Stoletá válka ukázala, že nové formy vojenské organizace a technologie mají větší váhu než tradiční feudální vojska. Vzestup stálých armád královskou pokladnou nahradil závislost na rytířských vojenských oddílech. Válka také posílila národní identitu Francie i Anglie, což vedlo k formování moderních států. I když konflikt přinesl obrovské utrpení, také k zásadním změnám, které připravily půdu pro evropskou modernizaci. Stoletá válka tak zůstává klíčovou událostí, jež ovlivnila směr evropských dějin na mnoho století dopředu,“ doplňuje v krátké citaci portál journals.uchicago.edu.


Použité zdroje: journals.uchicago.edu, historyextra.com
Překlady: Lenka Nová, redakce
Knižní publikace: Ashley William. James and Philip Artevelde. Londýn: MacMillan and Company, 1883. (anglicky),
Bloch Marc. Feudální společnost. Praha: Argo, 2010.,
Brown Michael. The Black Douglases. Edinburgh: John Donald, 2000. (anglicky),
Bullón-Fernandéz María Jr,. England and Iberia in the Middle Ages. New York: Palgrave Macmillan, 2007. (anglicky),
Dále použity redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text *

Aktuální témata:
Načítám témata...
Načítám články...
logo Dějiny světa

O nás

Internetový on-line magazín DějinySvěta se zaměřuje na fascinující události a příběhy ze světové historie. Publikujeme autorské články o významných osobnostech, starověkých civilizacích i moderních dějinách. Naše rubriky pokrývají středověk, novověk, společnost a tradice. Nabízíme čtenářům hlubší pohled na klíčové události, které tvoří lidstvo. Neustále rozšiřujeme obsah o nová témata pro všechny milovníky historie.

DějinySvěta jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot a portálu UdálostiExtra.

Rychlý kontakt: redakce@dejinysveta.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu