Starověké mapy šokují vědce: jak mohli znát Antarktidu tisíc let před jejím objevením?

Publikuje: David Bárta — 05. 05. 2025
Zdroj: David Bárta, Lenka Nová a Lenka Fryčová - redakční text
Úvodní stránka » Starověk » Starověké mapy šokují vědce: jak mohli znát Antarktidu tisíc let před jejím objevením?

Dávné mapy ukazují země, které tehdy „neexistovaly“. Měli staří mořeplavci tajné znalosti, o nichž nemáme tušení?

Na pergamenech, které přežily staletí, se rýsují obrysy kontinentů, jež podle oficiálních učebnic tehdy nikdo znát nemohl. Piri Reisova mapa z roku 1513, zachovaná jen částečně, však na svých liniích zobrazuje nejen známé části pobřeží Jižní Ameriky, ale i oblast, která až podezřele připomíná pobřeží Antarktidy – a to bez ledu. Tato mapa, vytvořená osmanským admirálem, není pouhou kartografickou kuriozitou. Je výzvou historikům, geografům i vědcům, kteří se už století snaží pochopit, jak je možné, že někdo v 16. století zobrazil detaily, které moderní expedice potvrdily až ve 20. století.

Když mapa předběhne dějiny

Existuje teorie, že Piri Reis čerpal z mnohem starších map, které uchovávaly informace předávané neznámou cestou – možná z doby, kdy pevniny skutečně nebyly pokryty ledem. Jde jen o náhodu? Optickou iluzi? Nebo je to střípek vědomostí, které přežily z dávno zaniklé civilizace? A proč se o takových nálezech mluví jen okrajově, často s despektem nebo úplným mlčením? Odpovědi zůstávají záhadou, ale jedna věc je jistá – tyto starověké mapy zpochybňují to, co považujeme za neotřesitelnou pravdu o minulosti lidstva.

„Mapa Piri Reise je fragmentární, ale její detailnost je ohromující. Pobřeží Jižní Ameriky je zakresleno s pozoruhodnou přesností. Nejvíce pozornosti však vzbuzuje oblast v dolní části mapy – tvar pevniny, který odpovídá profilu Antarktidy, jak ji známe bez ledového příkrovu. Tato skutečnost vyvolává oprávněné otázky o zdrojích, ze kterých Piri Reis čerpal. Sám v poznámkách uvádí, že použil starší mapy, včetně těch, které měly pocházet z doby Alexandra Velikého. Je možné, že informace o jižních pevninách přežily z období, kdy byly skutečně dostupné mořeplavcům? Možná jde o relikt ztracených znalostí. Nebo o důkaz existence neznámé námořní kultury. V každém případě se ukazuje, že tyto starověké mapy nejsou jen výsledkem fantazie – mnohé z nich odpovídají geografické realitě, která byla vědecky potvrzena až o staletí později. To nutně vede k přehodnocení našich představ o rozsahu starověkého poznání.“ – Gregory C. McIntosh, [The Piri Reis Map of 1513], University of Georgia Press, 2000. (Poznámka redakce: text citace byl redakčně přeložen a přepsán.)

Když ledy tajemství roztají: kdo mapoval svět před námi?

Některé mapy dávné minulosti nevznikly pro orientaci – ale jako nositelé znalostí, které přežily potopené říše a zaniklé národy. Charles Hapgood ve své dnes už legendární publikaci předkládá hypotézu, že dávní námořníci vlastnili poznatky, jež zcela předbíhají dobu – včetně přesných znalostí zeměpisné šířky, pohoří v Antarktidě a polohy jihoamerického pobřeží.

Klade otázku, kterou věda stále nedokázala přesvědčivě zodpovědět: kdo první nakreslil Zemi tak, jak ji známe dnes?

Hapgoodova teorie o mapách z doby ledové sice rozdělila vědeckou komunitu, ale nikdo zatím nevyvrátil přesnost údajů, které mapy jako ta Piri Reisova obsahují. Je možné, že tyto kartografické artefakty nejsou pouze dílem náhody, ale výsledkem znalostí, které jsme si odmítli přiznat – možná proto, že nezapadají do schémat naší historie.

„Na základě analýzy Piri Reisovy mapy jsme došli k závěru, že její podklady musely pocházet z velmi pokročilého zdroje, který znal přesně pobřeží Jižní Ameriky, včetně řek, které nebyly známé až do 20. století. Mapa rovněž zobrazuje pobřeží Antarktidy bez ledového pokryvu – což naznačuje, že tyto údaje byly zaznamenány v době, kdy byl kontinent ještě zčásti bez ledu. Tento fakt podporují i seizmické průzkumy moderních expedic. Je zřejmé, že k vytvoření takových map bylo zapotřebí nejen navigační schopnosti, ale i znalost sférické trigonometrie. To nás vede k otázce: kdo vlastnil takové znalosti v době, kdy podle historiků nebyla tato věda ještě ani formulována? V mapě se navíc objevují indicie o existenci dalších, dnes již neexistujících ostrovů. Věříme, že v hluboké minulosti existovala civilizace s vyspělou geografií a kartografií, jejíž poznatky se později dostaly k námořníkům renesance – a byli mezi nimi i Osmané. Vědomosti tedy mohly přežít katastrofu nebo globální změnu. Výsledkem jsou mapy, které se zdají být nadčasové. Otázkou ale zůstává, proč o nich dějiny mlčely. Možná proto, že odpověď by znamenala přepsání celých kapitol lidského vývoje.“ – Charles H. Hapgood, [Maps of the Ancient Sea Kings], Adventures Unlimited Press, 1966. (Poznámka redakce: text citace byl redakčně přeložen a přepsán.)

Bestie na okraji světa: co symbolizovala stvoření, která nikdy neexistovala?

Zatímco některé mapy budily obdiv přesností, jiné v sobě ukrývaly mýtus, strach a symboliku. Středověcí kartografové kreslili na neprobádané oblasti světa podivuhodná zvířata – mořské hady, obrovské chobotnice, rybo-lvy nebo tvorům podobné chimérám. Ačkoliv to z dnešního pohledu působí jako fantazie, tehdejší záznamy měly svůj účel – varovat, vymezovat neznámé území a vyprávět příběh o tom, co se skrývá za horizontem. Van Duzer ukazuje, že tato vyobrazení nebyla náhodná. V mnoha případech šlo o přenos velmi konkrétních představ a znalostí, které byly součástí tehdejšího světonázoru – a často se opíraly o ústní tradici starších kultur.

Zvířata na mapách nebyla jen zábavnou ilustrací – byla zhmotněním strachu i fascinace z neznámého. Mapy se tak měnily v kulturní dokumenty, kde každý detail měl význam. Některé „příšery“ navíc připomínají skutečné druhy, které však západní svět objevil až o stovky let později. Byly to snad legendy, nebo odrazy dávno zaniklých znalostí, které přežily v obrazovém jazyce? A co je důležitější – může být symbolická kartografie klíčem k poznání minulosti?

„Na mapě Carta Marina z roku 1539 vidíme mimořádně podrobná vyobrazení mořských tvorů, mezi nimiž vyniká obrovský mořský had, napadající loď v Severním moři. Nejde však jen o fantazii – autoři těchto map často vycházeli z popisů námořníků, ústního podání a pozorování z cest. Některé z těchto tvorů se objevují opakovaně, což naznačuje, že šlo o kolektivní zkušenost. Na jiných mapách jsou zachyceni tvorové podobní narvalům, rejnokům, ale i obřím chobotnicím. Van Duzer poukazuje na to, že středověcí kartografové nebyli naivní – chápali mapu jako prostor symboliky i vědění. Tvory kreslili často na okraj mapy, kde končilo známé území. Tam, kde končila fakta, začínal příběh. Tyto ilustrace zároveň odrážely dobové představy o nebezpečí i zázracích oceánů. Některé mapy dokonce naznačují výskyt ostrovů a tvorů v oblastech, které dnešní geografie považuje za prázdné. Co když ale právě tam kdysi něco skutečně bylo? Tímto způsobem kartografie přesahovala běžné měření – stala se vyprávěním o světě jako takovém. A právě v tom spočívá její skutečné kouzlo.“ – Chet Van Duzer, [Sea Monsters on Medieval and Renaissance Maps], British Library Publishing, 2013. (Poznámka redakce: text citace byl redakčně přeložen a přepsán.)

Kartografická záhada století: proč mapa z Istanbulu znala svět lépe než Evropa?

Zůstává jedním z nejdiskutovanějších dokumentů v dějinách kartografie. Piri Reisova mapa, objevená v roce 1929 na území dnešního Istanbulu, je dodnes předmětem debat, analýz i spekulací. Nejde jen o to, co zobrazuje – ale jak to zobrazuje.

Tato mapa ukazuje části Jižní Ameriky, Afriky i Antarktidy s nečekanou přesností a v měřítku, které by odpovídalo výpočtům moderní geodézie. Gregory C. McIntosh ve své precizní studii ukazuje, že mapa je mnohem víc než jen osmanský pokus o zobrazení světa – je to koláž znalostí, které pravděpodobně pocházely z dnes ztracených pramenů.

Piri Reis sám tvrdil, že čerpal z dvaceti starších map – včetně „map z dob Alexandra Velikého“ a dalších pramenů, které dnes neexistují. Tím se celý příběh posouvá mimo rámec běžné historie. Mapa je totiž vytvořena s takovou přesností a orientací, že zpochybňuje nejen dostupné vědomosti doby, ale i to, kdo měl tehdy vůbec přístup k takovým údajům.

V době, kdy většina evropských map zobrazovala svět plný mezer a omylů, přichází tato osmanská verze s detaily, které dávají smysl až z pohledu satelitních měření. Jak je to možné?

DŘÍVE JSME PSALI:

Věštby, zlato a rozestoupení moře: mýty, které byly pravdivější, než jsme si mysleli

Lenka Nová, MA — 04. 02. 2025
Dávné příběhy považujeme za legendy a pohádky, ale co kdyby se ukázalo, že na nich bylo mnohem více pravdy, než jsme si mysleli?

„Při zkoumání Piri Reisovy mapy jsme identifikovali konkrétní souřadnice pobřeží Jižní Ameriky, které odpovídají moderním údajům s odchylkou v řádu několika kilometrů. Mapa obsahuje nejen správné zakřivení brazilského pobřeží, ale i znázornění toků velkých řek a vnitrozemských útvarů, které evropská věda objevila až ve 20. století. Ještě záhadnější je vykreslení části antarktického pobřeží bez ledového pokryvu, přesně v oblasti Země královny Maud. Toto území bylo zmapováno až během moderních expedic a s pomocí radarových snímků. Podle samotného Piri Reise pocházela většina informací z několika velmi starých map, které údajně existovaly už v době Alexandra. Přestože mnohé z těchto zdrojů zmizely, jejich otisk v této mapě přežil. To, co je nejvíce šokující, není jen obsah, ale technická kvalita. Měřítko, projekce a orientace mapy naznačují použití sférické trigonometrie – disciplíny, která v tehdejší Evropě teprve vznikala. Ačkoliv mapa vznikla v Osmanské říši, je pravděpodobné, že obsahuje informace předávané napříč civilizacemi – od starověkého Řecka přes arabský svět až po zaniklé kultury, o nichž nemáme žádné jiné důkazy. Je tedy zcela oprávněné položit otázku, zda byla Piri Reisova mapa jen kopií, nebo spíše záznamem něčeho, co by mohlo přepsat celou historii geografie.“ – Gregory C. McIntosh, [The Piri Reis Map of 1513], University of Georgia Press, 2000. (Poznámka redakce: text citace byl redakčně přeložen a přepsán.)

Co když jsme se vždy dívali špatným směrem?

Nejsilnější tajemství nejsou ta, která skrývá temnota, ale ta, která jsme přehlíželi ve světle. Starověké mapy nebyly omylem ani výplodem fantazie – byly záznamem světa, jak ho někdo skutečně znal. Možná ne tak, jak ho známe dnes, ale jak ho kdysi chápal někdo jiný.

Někdo, kdo měl jiné zdroje, jiné technologie, jinou civilizaci. Zatímco my se držíme učebnic a přesných linií, staré mapy šeptají jiný příběh – o ztraceném vědění, o mostech mezi epochami, o lidech, kteří věděli víc, než bychom dnes připustili.

Možná se budoucnost historie nenachází v nových objevech, ale ve starých pergamenech, které jsme dosud nepochopili. Možná největší revoluce nepřijde z mikročipů, ale z inkoustu. A možná – právě teď – držíme v rukou klíče k minulosti, která neodpovídá našemu obrazu světa. Ne proto, že by byla falešná. Ale proto, že byla příliš skutečná.


Použité zdroje/citace:
Gregory C. McIntosh, [The Piri Reis Map of 1513], University of Georgia Press, 2000´, 
Charles H. Hapgood, [Maps of the Ancient Sea Kings: Evidence of Advanced Civilization in the Ice Age], Adventures Unlimited Press, 1966,
Jerry Brotton, [A History of the World in Twelve Maps], Viking, 2012,
Chet Van Duzer, [Sea Monsters on Medieval and Renaissance Maps], British Library Publishing, 2013,
Překlady: Lenka Fryčová, Lenka Nová, MA – redakce *
Dále použity redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text, bez využití AI technologií.

Aktuální témata:
Načítám témata...
Načítám články...
logo Dějiny světa

O nás

Internetový on-line magazín DějinySvěta.cz se zaměřuje na fascinující události a příběhy ze světové historie. Publikujeme autorské články o významných osobnostech, starověkých civilizacích i moderních dějinách. Naše rubriky pokrývají středověk, novověk, společnost a tradice. Nabízíme čtenářům hlubší pohled na klíčové události, které tvoří lidstvo. Neustále rozšiřujeme obsah o nová témata pro všechny milovníky historie.

DějinySvěta jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot a webu UdálostiExtra.

Rychlý kontakt: redakce@dejinysveta.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu