Zrození času: od slunečních stínů k atomové přesnosti

Publikuje: Lenka Nová, MA — 01. 01. 2025
Zdroj: Lenka Nová - redakční text
Úvodní stránka » Objevy a vynálezy » Zrození času: od slunečních stínů k atomové přesnosti

Od stínu vrženého sluncem k atomovému kmitání. Fascinující cesta lidstva za dokonalým měřením času, odhalující genialitu vynálezců a touhu po poznání.

Lidská touha po pochopení a měření času je stará jako lidstvo samo. Od prvních pozorování stínů vrhaných sluncem po dnešní atomové hodiny, které udávají nejpřesnější čas na Zemi, urazilo lidstvo neuvěřitelnou cestu plnou vynálezů, objevů a neustálého zdokonalování. Tato cesta je příběhem o lidské vynalézavosti a neustálé snaze o poznání a ovládnutí přírodních zákonů.

Prvními „hodinami“ byly nepochybně ty, které nám nabízela sama příroda – Slunce. Pozorování stínů vrhaných sluncem vedlo k vynálezu slunečních hodin, pravděpodobně již v 3. tisíciletí př. n. l. ve starověkém Egyptě a Mezopotámii. Jednoduchý gnómon, svislá tyč zabodnutá do země, vrhal stín, jehož délka a směr se měnily v průběhu dne. Postupem času se gnómon zdokonaloval a doplnil o stupnici, která umožňovala hrubé určení času. Sluneční hodiny se staly běžnou součástí starověkého světa a používaly se po tisíciletí. Jejich nevýhodou však byla závislost na slunečním svitu, a tedy nefunkčnost v noci či za špatného počasí.

Tato limitace vedla k hledání alternativních metod měření času. Jednou z nich byly vodní hodiny neboli klepsydry. Tyto hodiny, poprvé doložené v Egyptě kolem 16. století př. n. l., fungovaly na principu postupnéno přetékání vody z jedné nádoby do druhé. Množství vyteklé vody pak indikovalo uplynulý čas. Vodní hodiny byly sice nezávislé na počasí, ale jejich přesnost byla stále omezená a vyžadovaly pravidelnou údržbu.

Sluneční hodiny. Zdroj: Greudin – Self-made, in 2002. Wikipedia commons – CC0 (volné dílo)

Touha po stále přesnějším měření času vedla k postupnému vývoji mechanických hodin. První mechanické hodiny se objevily ve 13. století v Evropě. Tyto rané mechanické hodiny, poháněné závažím, byly sice značně nepřesné, ale představovaly zásadní krok vpřed. Klíčovým prvkem těchto hodin byl vřetenový krok, mechanismus, který reguloval uvolňování energie ze závaží a umožňoval tak odměřování času. Tyto hodiny byly často monumentálních rozměrů a umisťovaly se na věže kostelů a radnic, kde oznamovaly čas obyvatelstvu.

Skutečný průlom v měření času přinesl až vynález kyvadla. V roce 1583 si Galileo Galilei všiml izochronismu kyvadla, tedy skutečnosti, že doba kyvu kyvadla je (přibližně) nezávislá na jeho amplitudě. Jeho myšlenku v roce 1656 realizoval Christiaan Huygens, který sestrojil první funkční kyvadlové hodiny. Kyvadlo umožnilo dosáhnout dosud nevídané přesnosti měření času. Kyvadlové hodiny se staly dominantním typem mechanických hodin na několik staletí a umožnily například přesnou navigaci na moři.

Vývoj mechanických hodin pokračoval i po vynálezu kyvadla. Docházelo k vylepšování mechanismů, jako byl například kotvový krok, který zdokonalil přesnost kyvadlových hodin. V 18. století se objevily první chronometry, vysoce přesné hodiny určené pro námořní navigaci, které umožnily přesné určení zeměpisné délky.

V 19. století se začaly objevovat první elektrické hodiny, které využívaly elektrický proud k pohonu mechanismu. Tyto hodiny byly ještě přesnější než mechanické a předznamenaly příchod nové éry v měření času. Ve 20. století pak následoval vynález křemenných hodin, které využívaly piezoelektrického jevu křemene k odměřování času s vysokou přesností. A konečně, v druhé polovině 20. století se objevily atomové hodiny, které využívají kmitání atomů k odměřování času s neuvěřitelnou přesností. Atomové hodiny se staly základem pro definici sekundy a slouží k synchronizaci globálních navigačních systémů, jako je GPS.

Cesta od slunečních stínů k atomové přesnosti je fascinujícím příběhem o lidské vynalézavosti a neustálé touze po poznání. Ukazuje nám, jak se lidstvo postupně dokázalo vymanit ze závislosti na přírodních cyklech a vytvořit si vlastní, stále přesnější nástroje pro měření času.


Použité Zdroje: DějinySvěta, Wikipedia,
Knižní zdroje:
Landes, David S. Revolution in Time: Clocks and the Making of the Modern World. Harvard University Press, 1983. (Klasické dílo o historii měření času a jeho vlivu na společnost.), 

Dohrn-van Rossum, Gerhard. History of the Hour: Clocks and Modern Temporality. University of Chicago Press, 1996. (Kulturně-historický pohled na vývoj hodin a vnímání času.),
Britten, F. J. Old Clocks and Watches and Their Makers. Courier Corporation, 2012. (Detailní popis mechanických hodin a jejich vývoje.),
Jespersen, James, and Jane Fitz-Randolph. From Sundials to Atomic Clocks: Understanding Time and Frequency. Courier Corporation, 1999. (Srozumitelný úvod do problematiky měření času od starověku po současnost.)
„Text byl částečně vypracován s využitím jazykového modelu Gemini od společnosti Google.“
Dále byla provedena redakční kontrola detekce pasní AI ve službě modulu GPTZero.

Aktuální témata:
Načítám témata...
Načítám články...
logo Dějiny světa

O nás

Internetový on-line magazín DějinySvěta.cz se zaměřuje na fascinující události a příběhy ze světové historie. Publikujeme autorské články o významných osobnostech, starověkých civilizacích i moderních dějinách. Naše rubriky pokrývají středověk, novověk, společnost a tradice. Nabízíme čtenářům hlubší pohled na klíčové události, které tvoří lidstvo. Neustále rozšiřujeme obsah o nová témata pro všechny milovníky historie.

DějinySvěta jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot a webu UdálostiExtra.

Rychlý kontakt: redakce@dejinysveta.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu